Vloženo 31.05.2025
Máme tady konec května, tedy období, kdy se začínají rozjíždět školní výlety tříd. Prvním z nich byl ten 8. A, která se pod sehraným duem učitelů Frank-Ešner vydala v sobotu 24. 5. na přechod Šumavy s přenocováním a cílovou zastávkou v kempu u obce Žihobce. Plán cesty byl jasný, nezbývalo tedy nic jiného než se sbalit a přijít v sobotu před osmou hodinou ranní na nádraží.
Všichni účastníci dorazili včas a plně vybaveni, stejně tak dorazil načas rychlík „Berounka“, takže za chvíli jsme už projížděli Klatovy a následně přijížděli do Železné Rudy, kde byl začátek naší expedice. První zkouškou odolnosti bylo vyšlápnout sjezdovku Samoty a projít až na NS Tetřeví, na které jsme nabrali směr jezero Laka krajinou bez mobilního signálu. Stačilo několik občerstvovacích zastávek a byli jsme u jezera. Zde jsme měli štěstí, protože se zde pohyboval správce NP, který nám udělal zajímavou přednášku o jezeře a okolí.
Dalším cílem bylo Veřejné tábořiště Prášily, místo našeho nocoviště, kam jsme dorazili krátce před pátou hodinou odpolední. Složili jsme batohy, začali stavět stany, připravili ohniště. Kilometry v nohách byly sice znát, ale i tak zbylo dost sil si zapinkat volejbalovým míčem a dát kopanou. Následovalo obvyklé opékání buřtů, případně si ohřát nějakou tu polévku či čaj. U ohně bylo dobře, historek a vtipů se zdál nevyčerpatelný počet, takže jsme seděli, seděli a seděli, následně pak postupně „odpadávali“ a šli na kutě. Čekala nás velmi chladná noc.
Ranní probuzení do mrazivého rána nebylo extra příjemné, ale místo u ohně, teplý čaj, káva nebo čínská polévka, případně nějaký řízek ještě domova jej vylepšili. Postupně jsme otevřeli jedno i druhé oko a začali jsme s balením, abychom vyrazili co nejdříve směr Dobrá Voda, protože v Prášilech hrozil déšť. Aktuálním úkolem bylo stihnout autobus odjíždějící právě z Dobré Vody do dalšího místa ubytování – kempu Žihobce. Měli jsme poměrně značnou časovou rezervu, která se ovšem vlivem zacházek na zajímavá místa a zastávek na občerstvení tenčila. Závěr etapy jsme tak měli v poměrně vysokém tempu. Vše jsme ovšem stihli.
Nedělní odpoledne jsme zahájili doplněním energie v bufetu na tamním fotbalovém hřišti a zásob ve večerce v nedalekém centru obce Žihobce. Odpoledne bylo pro žáky v duchu her (třeba i karetních) a pro učitele v duchu příprav nočního orientačního běhu, který uzavíral celý nedělní den. Následoval už jenom tradiční táborák a zalézt do chatek a spacáků.
Pondělí bylo posledním dnem výletu, který jsme se rozhodli využít naplno. Počasí nám od rána přálo, takže nic nebránilo nejen fotbalovému a volejbalovému turnaji, ale dokonce koupání na koupališti! Čas utíkal rychlostí světla. Nezbývalo tedy, než se začít balit a vyrazit domů. Potrápily nás tentokrát sice zpožděné spoje a výluka na trati, ale všichni jsme živí a zdraví nakonec dorazili k večeru do Chlumčan. Všichni si odnesli spoustu zážitků, zažilo se spoustu srandy, a hlavně jsme splnili vytyčený cíl ujít (byť v součtu) v 8. ročníku 30 kilometrů. A příští rok už na nás hold vyhlíží čtyřicítka…
Chtěli bychom závěrem na tomto místě poděkovat za logistickou podporu, kterou nám při přechodu Šumavy poskytli p. Hudeček a p. Tichý.
Mgr. Jan Frank, Ph.D., Ing. Ludvík Ešner
11. 06. 2026 - 14. 06. 2026
Školní výlet (Sycherák a okolí – Borek u Tachova) – 9. ročník
15. 06. 2026
Školní výlet (Area „D“ Plzeň) – 5. ročník
15. 06. 2026
Školní výlet (West Park Plzeň) – 1. a 2. ročník
16. 06. 2026
Projekt „Kamarád“ – ukončení – 1. a 9. ročník
16. 06. 2026
Projekt „Kamarád“ – zahájení – předškoláci z MŠ a 8. ročník
16. 06. 2026
Školní výlet (Zoologická zahrada Praha) – 6. ročník
17. 06. 2026
T-Mobile Olympijský běh (Chlumčany) – všichni žáci
18. 06. 2026
Exkurze - historická Plzeň – 7. ročník
18. 06. 2026
OP ve florbalu pro 1. stupeň ZŠ (Chlumčany) – vybraní žáci 1. stupně
19. 06. 2026
Návštěva předškoláků v ZŠ – I. A
23. 06. 2026
Návštěva knihovny (MLK Chlumčany) – I. A, I. B
25. 06. 2026
Rozloučení deváťáků se školou
25. 06. 2026
Vyhlášení nejlepších sportovců školního roku
26. 06. 2026
Rozdávání vysvědčení (jedna vyučovací hodina)
Pondělí:
Polévka vývar se svítkem 1,3,6,7,9
Kuřecí plátek na bazalce, kuskus 1,7, mrkvový salát
Džus
Úterý:
Polévka rybí s cizrnou 4,6,7,9
Nudle s mákem 1,7,8,11
Čaj
Středa:
Polévka celerová 6,7,9
Krkovice na medu, vařené brambory 1,7, zeleninová obloha
Džus
Čtvrtek:
Polévka vývar s drobením 1,3,6,7,9
Hovězí svíčková na smetaně, houskový knedlík 1,3,6,7,9,10
Čaj
Pátek:
Polévka kuřecí krémová 1,6,7,9
Smažený karbanátek, vařené brambory 1,3,7, sterilovaná řepa 12
Voda
© 2007 - 2026 ZŠ Chlumčany, všechna práva vyhrazena.