« zpět na seznam článků

Projekt „Záložka do knihy spojuje školy“

Vloženo 07.11.2019

Knihovna Jiřího Mahena v Brně a Slovenská pedagogická knižnica v Bratislavě letos pořádaly již 8. ročník česko-slovenského projektu Záložka do knihy spojuje školy, jehož tématem byl Tajuplný svět knižních příběhů.

Myšlenkou akce je propojení vždy jedné české a slovenské školy, kdy žáci přihlášené třídy vytvoří záložky do knihy a ty si pak vymění s partnerskou školou na Slovensku. Jde o projekt podporující v první řadě čtenářskou gramotnost, podněcuje spolupráci, tvůrčí kreativitu a zájem dětí o poznávání.

Jsme rádi, že i naše škola letos byla součástí tohoto projektu, díky kterému jsme navázali spolupráci s bratislavskou základní školou v Kulíškově ulici.

Děti vyráběly záložky během prvních měsíců tohoto školního roku při hodinách výtvarné výchovy a pracovních činností. Do projektu se zapojily všechny třídy prvního stupně a každý ročník pojal výrobu po svém. Vznikly záložky rozličných tvarů i barev a každá byla originální. Jedno ale měly všechny společné. Nechyběl na nich autor a název knížky, kterou jsme zrovna ve třídách společně četli a krátké přání s podpisem našim kamarádům.

Balíček jsme na Slovensko odesílali s radostí a těšili jsme se na záložky našich nových kamarádů. Při této příležitosti jsme si uvědomili, jak je nám slovenský jazyk blízký a mnohým slovům rozumíme. Zazpívali jsme si také slovenské lidové písničky. Neméně zajímavé bylo pro děti i zhlédnutí podoby naší partnerské školy na satelitní mapě. Když přišel balíček z Bratislavy, děti už nemohly samou nedočkavostí vydržet. Záložky jsme si rozložili všechny najednou, každý si vybral tu, která mu byla nejbližší a prohlédl si, co na ni kamarádi napsali a nakreslili. Spokojenost byla veliká. Měli jsme možnost nahlédnout i do časopisů partnerské školy, které byly na ukázku součástí zásilky. Celý projekt okořenila též vzájemná přátelská korespondence, která mezi námi a paní učitelkou z bratislavské školy probíhala. Z ní vyplynulo, že naši kamarádi na Slovensku měli z obsahu balíčku opravdu velkou radost.

Zbývá už jen konstatovat, že záměr autorů celého projektu se u nás naplnil a záložky naše dvě školy příjemně obohatily.

Šárka Skutková

« zpět na seznam článků

• Oznámení rodičům žáků 2. stupně
  • Oznámení rodičům žáků přihlášených k zájmovému vzdělávání ve školní družině
  • Hodnocení výsledků vzdělávání žáků ve druhém pololetí školního roku 2019-2020
  • Oznámení rodičům žáků 1. stupně
  • Ošetřovné

Práce na 1. stupni probíhá prostřednictvím elektronické komunikace učitelů s rodiči žáků nebo přímo s žáky.

Plány a úkoly pro jednotlivé ročníky na 2. stupni najdete pod jednotlivými odkazy. Žádáme všechny rodiče, aby na své děti dohlédli a motivovali je k plnění zadaných úkolů. Všichni žáci mají také možnost konzultace s vyučujícími všech předmětů prostřednictvím e-mailu.

Vaříme pro zaměstnance, cizí strávníky a žáky přihlášené k výuce. Pro ostatní žáky je školní jídelna stále uzavřena.

Jídelní lístek od 8. do 12. června 2020

Pondělí:
Polévka z pečeného květáku a kapusty
Štěpánská pečeně, rýže, obloha zeleninová

Úterý:
Polévka slepičí s kapáním
Bramborový knedlík plněný masem, špenát

Středa:
Polévka bramborová s drobením
Špagety s masem a sýrem, zeleninový salát

Čtvrtek:
Polévka kmínová