« zpět na seznam článků

Exkurze na Obecní úřad v Chlumčanech

Vloženo 31.10.2019

V úterý 22. 10. se třeťáci vydali navštívit obecní úřad a některá památná místa v naší obci, aby tak zakončili učivo o Chlumčanech a mohli shrnout všechny poznatky. Ve třídě děti zaujaly informace o historii naší obce, se zájmem naslouchaly tomu, jakou podobu měla obec před miliony lety i před dobou méně vzdálenou. Zaujaly je pověsti o vpádu Švédů, o původu kapličky ve hřbitovní zdi, ale také legenda o ukrytém pokladu v podzemních chodbách. Řeč byla také o průmyslu v naší obci, o těžené surovině nebo o naší okolní krajině a jejích některých chráněných lokalitách s místní faunou i flórou.

Paní starostka Vladimíra Štejrová děti moc hezky přivítala a ptala se jich, co všechno o obci vědí, sama přidala ještě další informace a zároveň děti vybídla k tomu, aby řekly, co by si v obci přály mít. Vyprávěla o své práci a ukázala jim také, jak třeba zakládají důležité listiny. Dětem se též líbilo, že si mohly prohlédnout i jiné místnosti úřadu a potkat další úředníky. Paní starostka děti za pěknou spolupráci odměnila brožurou a tužkou s logem Chlumčan.

Z obecního úřadu vedly naše kroky k pomníku na náměstí, do ulice Ke Kazamátu ke „kouzelným kamenům“ s vytesanou korunkou a písmeny GVS a ke hřbitovní zdi, v níž je zabudována podle legendy kaplička. Na všech místech jsme si připomněli význam těchto objektů. Po návratu do školy děti své zážitky popsaly. Zde jsou dvě ukázky:

Karolínka Kučerová napsala: Dne 22. 10. 2019 jsme se se třídou vypravili na obecní úřad. Když jsme přišli na obecní úřad, slušně jsme pozdravili paní starostku. Viděla jsem velkou fotku z naší obce. Paní starostka se jmenovala Vladimíra Štejrová. Vyprávěla nám o naší obci a ptala se nás, co už o obci známe. Když jsme vyšli z obecního úřadu, šli jsme se podívat na hřbitov. Jako první umřela a byla tady pohřbena holčička jménem Anička Duchková. Bylo jí teprve 5 let. Moc jsem si to dnes užila.

Vendulka Pluhařová napsala: Dne 22. 10. jsme se vypravili na obecní úřad a na různá památná místa. Nejdříve jsme se prošli na obecní úřad, kde na nás čekala paní starostka Vladimíra Štejrová. Líbila se mi prohlídka celého úřadu. Ještě před tím než jsme odešli z úřadu, nám paní starostka dala knížku Anetka potřebuje pomoc a černou propisku s logem Obec Chlumčany. Potom jsme šli na náměstí, kde byl pomník zemřelých z I. a II. světové války. Také jsme se potom prošli na hřbitov. Když jsme z něj odešli, dali jsme zvířatům kaštany. Bylo to dnes super.

Mgr. Šárka Skutková

« zpět na seznam článků

• Oznámení rodičům žáků 2. stupně
  • Oznámení rodičům žáků přihlášených k zájmovému vzdělávání ve školní družině
  • Hodnocení výsledků vzdělávání žáků ve druhém pololetí školního roku 2019-2020
  • Oznámení rodičům žáků 1. stupně
  • Ošetřovné

Práce na 1. stupni probíhá prostřednictvím elektronické komunikace učitelů s rodiči žáků nebo přímo s žáky.

Plány a úkoly pro jednotlivé ročníky na 2. stupni najdete pod jednotlivými odkazy. Žádáme všechny rodiče, aby na své děti dohlédli a motivovali je k plnění zadaných úkolů. Všichni žáci mají také možnost konzultace s vyučujícími všech předmětů prostřednictvím e-mailu.

Vaříme pro zaměstnance, cizí strávníky a žáky přihlášené k výuce. Pro ostatní žáky je školní jídelna stále uzavřena.

Jídelní lístek od 8. do 12. června 2020

Pondělí:
Polévka z pečeného květáku a kapusty
Štěpánská pečeně, rýže, obloha zeleninová

Úterý:
Polévka slepičí s kapáním
Bramborový knedlík plněný masem, špenát

Středa:
Polévka bramborová s drobením
Špagety s masem a sýrem, zeleninový salát

Čtvrtek:
Polévka kmínová